2016. január 26., kedd

Horgolás.


           

Tanácsok kezdő horgolóknak.

Mielőtt horgolni kezdünk,jó ha tudjuk:a horgolás kevésbé rugalmas,mint a kötés,de így mérettartóbb is .Gyorsabban haladunk vele,de több fonalat igényel.
Nagyon vékony fonal (cérna ) csipkék,terítők,gallér,kesztyű készítéséhez alkalmas.Vastag fonalból kemény,merev felületet kapunk.Inkább a közepes,lágyabb fonalakat válasszunk horgolt ruhadarabokhoz.
Ha már tudjuk mit akarunk készíteni,fonalat és tűt kell választanunk.A munka elkezdése előtt készítsünk méretpróbát,vagyis a választott mintával horgoljunk egy 10 x 10 cm -es négyzetet.Ugyanabból a fonalból különböző vastagságú tűkkel eltérő méretet és lazább,illetve szorosabb szerkezetet kaphatunk.Hasonlóan variálhatunk több szál összefogásával is.Ezt figyelembe véve válasszuk meg a tűt.
A kezdő sor általában láncszemsor.Ha szorosan horgoljuk,nem lesz rugalmas a kezdés.Ezt kiküszöbölhetjük,ha vastagabb tűvel készítjük a kezdősort.
Recehorgolásnál ( ami általában 2 láncszem és 1 egyráhajtásos pálca,illetve 3 pálca váltakozásával készül ) a kezdő sort készíthetjük a következő módon: 4 láncszem,1 egyráhajtásos pálca az 1.láncszembe,* 3 láncszem,1 egyráhajtásos pálca az előző pálca tetejére,*.A csillagok közötti részt ismételjük a kellő hosszúság eléréséig.Ezt tekintjük az első sornak,és erre horgoljuk a minta további sorait.Ez a kezdés rugalmasabb,és szép cakkos szélt is ad.
Érdemes szabásmintát készíteni,és ehhez időnként hozzámérni a munkadarabot.
Az elkészült részeket összevarrjuk vagy összehorgoljuk.A kivágásokat általában érdemes körülhorgolni,hogy egyenletesebb széleket kapjunk.
Eddig csak ruhadarabok készítéséről volt szó.De horgolhatunk csipketerítőt,vagy a terítők mintaeleméből,a csillagból mellényt,blúzt,stb.
A kész darabokat kímélő mosószerben nyomkodva mossuk ki.
Tóth Magdolna tanácsait továbbítottam.

Forrás: Fürge Ujjak 1996.  6.szám június.