2018. március 24., szombat

5 ellenszer tavaszi fáradtság ellen

5 ellenszer tavaszi fáradtság ellen


Bizony tavasz elején sokszor telepszik ránk a tavaszi fáradtság. Ilyenkor áll ugyanis szervezetünk a téli üzemmódról a tavaszi üzemmódra. Ez az átállás igénybe veszi szervezetünket, és a télen megcsappant vitaminkészletünk, és energia készletünk rohamosan lecsökken.

Tavaszi fáradtság – 5 legjobb ellenszere

1.) Kerüljük a gyomrot terhelő nehéz ételeket, mert nagyban csökkentheti az ilyen ételek fogyasztása az energiaszintünket. Fogyassz sok gyümölcsöt, és zöldséget, amikkel pótolhatod a tél során elvesztett vitaminokat, ásványi anyagokat.
2.) Vas tartalmú ételek fogyasztásával tovább növelheted az energiád, és kevésbé leszel fáradékony, rosszkedvű. A vas fontos nyomelem, szervezetünknek nagy szüksége van rá, többek között az oxigénfelvételhez. Ideális esetben a nőknek naponta 15 milligrammra, a férfiaknak 10 milligrammra van szüksége. 
Legjobban hasznosuló vasforrások a vörös húsok (marha-, borjú-, sertés-, vadhúsok, baromfihús) és a máj. Vasban gazdag étel: tojássárgája, lenmag, tökmag, szezámmag, pisztácia, fehérbab, zöldbab, kelbimbó,spenót, paradicsom, cékla.

Egészséges energiaszelet

10 dkg mandula, 5 dkg dió, 3 dkg kókuszreszelék, 3 ek. Szezámmag, 3 dkg aszalt áfonya, 6 dkg tökmag, 6 dkg napraforgó mag, 3 ek lenmag, 10 dkg méz,2 dkg kókuszzsír
A diót, mandulát (vagy egyéb nagyobb magokat) kisebb darabokra vágod és összekevered a többi maggal. A mézet egy kis tálkában megolvasztod a kókuszzsírral együtt, és hozzákevered a magokhoz. Ez fogja jól összeragasztani a magokat, elég annyi méz, ami éppen összeragasztja őket, nem muszáj az összes mézet felhasználni. Egy sütőpapírral kibélelt jénaiba vagy tepsibe oszlatod el (kb. 0,5 cm vastag legyen), és kb 20 perc alatt készre sütöd (150 fok). Közben árad a grillázs illat a konyhában! Hagyd kihűlni, ahogy hűl úgy szilárdul, ha már kicsit keményebb könnyebb vágni. 
3.)  Néhány fortélyos társítással a lehető legtöbbet lehet kihozni a vasban gazdag élelmiszerekből. Például a C-vitamin segíti a vas felszívódását, mert jobban oldódó formára alakítja. A vas szervezetünkbe való hatékony felszívódásában nagyban segít az aszkorbinsav. Az egyik legfontosabb antioxidánsról beszélhetünk, hiszen nagymértékben megakadályozza a szerveztünk számára káros szabadgyökök kialakulását. A C-vitamin az immunrendszer fő erősítője, fokozza a fehérvérsejtek képződését és azok működését. Ezen kívül fontos szerepet játszik a csontok és porcok kötőszövetének felépítésében,
Kollagén termelés: A C-vitamin ráadásul segíti a szervezet kollagén termelését. Szedésével hozzájárulsz a bőr puhaságának, simaságának és fiatalságának hosszú időn át történő megőrzéséhez.
Aszkorbinsav és egészségmegőrzés
  • az immunrendszer normál működéséhez, fáradtság és a kifáradás csök­kentéséhez, fokozza a vas felszívódását, a normál kollagénképződéshez és ezen keresztül, az erek normál állapotának, műkö­désének fenntartásához.a normál csontozat fenntartásához.a porcok normál állapotának, műkö­désének fenntartásához.a fogíny normál állapotának fenntar­tásához.a bőr normál állapotának, működésének fenntartásá­hoz.a fogak normál állapotának fenntartásához.
Ajánlott napi bevitel: Az emberi faj egyike azon kevés emlősöknek, akik nem képesek szintetizálni az aszkorbinsavat, így folyamatosan kell azt pótolni az étrendi forrásokból. A napi ajánlott bevitel 70-125 mg között mozog, azonban egyes kutatók úgy vélik, hogy a jó egészség megőrzéséhez naponta 1000-3000 mg C-vitamint kell szedni.

Almaecet a tavaszi fáradtság ellen

Kúraszerű belsőleges alkalmazáskor az általános javallat szerint 2 dl vizet és 1 evőkanál almaecetet kevés mézzel elkeverünk, majd reggel közvetlenül étkezés előtt fogyasztjuk, néhány hetes kúrában. A nyers almaecet tele van enzimekkel és jótékony baktériumokkal, amelyek gondoskodnak a bélrendszer egyensúlyáról. Lehetőleg szívószállal fogyaszd, hogy az almaecet savai ne érintkezzenek a fogaiddal.   Az immunrendszer erősítésére tehát egy jó ízű almaecetes gyógyital. Az almaecet kúraszerű, belsőleges fogyasztása szintén csökkentheti a reumás panaszokat.

Kurkuma

A sárga fűszert leginkább csak az indai konyha használja, pedig a kurkumának számtalan jótékony hatása van az emberi szervezetre. Kimagasló antioxidáns tartalma véd a szabadgyökök károsító hatásától. Ráadásul néhány tanulmányból az is világosan kiderült, hogy a kurkuma aktív összetevője, a kurkumin támogatja a T és a B- sejtek tevékenységét. Ez az immunserkentő hatása hatékonyan védi a szervezetet a veszélyes vírusoktól, a gombáktól és a patogén baktériumoktól. Tegyél fél-egy teáskanál kurkumát az ételeidhez.  A gyógynövényt a hagyományos indiai és kínai gyógyászat évezredek óta használja különféle emésztőrendszeri panaszok (pl. gyomorfekély, epeproblémák, gyomorégés), májbetegségek, gyulladások és ízületi betegségek kezelésére, de a legújabb kutatások szerint a kurkumának rákellenes hatása is van, mivel gátolja a rákos sejtek burjánzását és szóródását. 
Kellemes ízt és színt biztosít a párolt rizsnek, de használják tésztafélék, (hús)levesek színének, ízének javítására is. Szórjunk tehát kurkumát a levesekhez, pörköltekhez és a rizshez is, gyönyörű, élénk sárga színével is feldobja az ételt.

Kurkumás rizs

30 dkg basmati rizs, 10 dkg (kókusz)vaj, 1 közepes fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 ek gyömbér reszelve, 1 tk őrölt kurkuma, 1 tk római kömény őrölve, 1 tk koriandermag őrölt, 1 kk bors, 1 tk Himalája só, 6 dl víz
A rizst fél órára vízbe áztatjuk, majd folyó víz alatt átmossuk, míg tiszta nem lesz az öblítővíz. 5 dkg vajon a vöröshagymát megdinszteljünk, hozzáadjuk a fűszereket, reszelt gyömbérrel, fokhagymával kicsit pirítjuk, hozzáadjuk a rizst, 1 perc alatt átsütjük, és felöntjük 6 dl vízzel, fedő nélkül megfőzzük.Ha elkészült, a másik 5 dkg vajat belekeverjük és langyos sütőben még 10-15 percig szárítjuk. Tetejére korianderlevelet szórva tálaljuk.

Csicseriborsó snack

Hozzávalók: (kb. 2 fő részére): fél bögre szárított csicseriborsó, 1 tk. őrölt kurkuma, 1 tk. őrölt római kömény, 1 tk. őrölt koriander, 2 ek. kókuszzsír, Himalája só

Elkészítése:

A csicseriborsót főzés előtti nap beáztatjuk úgy, hogy bőven ellepje a víz. Másnap szűrjük le, mossuk át picit és tegyük fel főni egy lábasba annyi vízzel, hogy ellepje. Kb. 1 óra alatt fő puhára, de ez függ attól is, hogy mennyi ideig ázott előtte. Ha megpuhult szűrjük le és öntsük át egy keverő edénybe. A sütő melegítsük elő (200 fok, légkeverés). Adjuk hozzá a kókuszzsírt és a fűszereket, majd alaposan keverjük össze. Egy sütőlapra helyezzünk sütőpapírt és öntsük rá a csicseriborsókat. Alaposan egyengessük el úgy, hogy lehetőleg ne legyenek egymáson a szemek, így könnyebben megsül majd. Tegyük be sütőbe és kb. 30 perc alatt ropogósra sülnek.

Desszertek – ami nem hízlal – vitaminnal van tele – finomak és szépítik a bőröd, fiatalítanak

Egyszerű, diétás édességek, amiktől lehidalsz. Ennél egyszerűbb, egészségesebb desszertet nem találsz. Ki ne hagyd, készítsd el még ma.
Avokádós csokikrém 1.
2 avokádó, édesítő (nyírfacukor, kókuszvirágcukor), 3 evőkanál natúr, zsírszegény kakaópor (ha krémesebbre szeretnéd, natúr joghurt)
Turmixold össze és kész.  Amivel még fokozható az ízhatás: lefőzött kávé, darált mogyoró, dió, fahéj. Alkalmas pohárkrémnek vagy tortakrémnek is.
Avokádós csokikrém 2.
• 1 db nagyobb érett avokádó, • 1 db nagyobb érett banán • 2 teáskanál holland kakaópor • 1 csipet só • fekete kávé vagy fahéj (ha szereted)
Elkészítés:
A banánt pucold meg, és kisebb darabokra vágva tedd a turmix gépbe. Az avokádót vágd félbe, szedd ki a magját, majd egy kiskanál segítségével, kapard bele a turmixgépbe. Add hozzá a kakaót, a sót, majd keverd össze jó alaposan. 
Érdemes minél érettebb banánból és az avokádóból elkészítened, mert akkor lesz igazán krémes és édes. Natúr joghurt hozzáadásával fokozhatod a krémes hatást.

Fahéjas-cukkinis kocka
35 dkg (teljes kiőrlésű) liszt, 1 tk szódabikarbóna1 ek fahéj4 db tojás30 dkg (nyírfa)cukor vagy eritritvanília aroma2.5 dl (kókusz)olaj10 dkg dió, 1 közepes db cukkini, 5 csapott ek porcukor (szóráshoz), 1 marék dió
A cukkinit megmossuk, a magokat eltávolítjuk és a reszelő nagyobbik lyukán héjastól lereszeljük. Egy edényben a liszthez adjuk a szódabikarbónát, a fahéjat és összekeverjük. Egy másik tálkában a tojásokhoz öntjük a cukrot, vaníliás cukrot, az olajat. Jól kikavarjuk. A diót összedaraboljuk, a tojásos masszába szórjuk. Beleforgatjuk a lereszelt cukkinit. Végül a lisztes keveréket is beleöntjük. Jól elkavarjuk. Egy nagyobb tepsit (24×39 cm) kikenünk (kókusz)vajjal, meghintjük liszttel és beleöntjük a masszát. Előmelegített sütőben tűpróbáig sütjük. (sütési hőfok: 180°C). Mikor kicsit meghűlt szeleteljük, porcukorral meghintjük és egy-egy diódarabkával díszítjük.


Forrás: Natúr termékek
a legkedvesebb bio tanácsadótól
Telefon: +36 30 580-0499








Andió - natúr háztartás






















Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése